Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi
Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi nedir?

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi, tiroid bezinizdeki nodüllerden hücre örneği alma  prosedürüdür. Hücreler küçük, içi boş enjektör yardımı ile alınır.  Numune analiz için patoloji laboratuvarına gönderilir.

Tiroid bezi boynunuzun önündedir. Dar bir doku bandı ile birbirine bağlanan 2 loblu kelebek şeklindedir. Tiroid hormonu yapan bir endokrin bezidir. Bu hormonun vücudunuzda birçok işlevi vardır.

Bazı durumlarda, bezin içinde sert nodüller oluşur. Bez bölgenizde küçük bir şişlik fark edebilirsiniz. Çoğu zaman nodüller tehlikeli değildir. Ancak bazı durumlarda tiroid kanseri olabilirler. Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi, kanseri test etmek için nodülden bir örnek alabilir.

Neden tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisine ihtiyacım olabilir?

Nodülünüzün kanserli olup olmadığını görmek için teste ihtiyacınız olabilir. Nodülü kendiniz fark etmiş olabilirsiniz veya doktorunuz   muayene sırasında veya başka bir testte fark etmiş olabilir.

Araştırmacılar çoğu tiroid nodülüne neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Yine de çok yaygınlar. Hashimoto tiroiditi gibi tiroid beziyle ilgili bazı problemler, tiroid nodülü  riskini artırabilir.. Tiroid nodülleri kadınlarda erkeklerden çok daha yaygındır. Nodüller hamilelik sırasında büyüme eğilimindedir. Boynuna radyasyon tedavisi gören kişilerin de nodül geliştirmesi daha olasıdır. Ailenizin üyelerinde zaten tiroid ve diğer bazı kanserler varsa, tiroid nodülü veya tiroid kanseri geliştirme riskiniz artar.

Tiroid nodüllerinin sadece küçük bir yüzdesi kansere dönüşür. Tedaviye hızlı bir şekilde başlayabilmeniz için kanserli bir nodülü mümkün olan en kısa sürede tespit etmek önemlidir.

Tiroid nodülü olan herkesin ince iğne aspirasyon biyopsisine ihtiyacı yoktur. Ultrason bu nodülün kansere bağlı olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi sağlar. Tiroid seviyelerinin kan testleri de yararlı bilgiler sağlayabilir. Doktorunuz  kesin olarak söyleyemezse, muhtemelen bir tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisine ihtiyacınız olacaktır.

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisinin riskleri nelerdir?

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi çok güvenli bir prosedürdür, ancak bazı küçük riskler taşır. Bunlar şunları içerir:

  • Biyopsi yerinde kanama
  • enfeksiyon
  • Tiroid yakınındaki yapılarda hasar

 Radyoloji uzmanları  biyopsiyi yapmak  için ultrason kullandığından, bu son komplikasyon nadirdir.

Ayrıca ince iğne aspirasyon biyopsisinin nodülün kanserli olup olmadığını kesin olarak göstermeme riski de vardır. Bu olursa, tekrar biyopsiye ihtiyacınız olabilir.

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisine nasıl hazırlanırım?

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisine hazırlanmak için yapmanız gereken çok az şey vardır. Doktorunuza, işlemden önce kan sulandırıcı gibi herhangi bir ilaç almayı bırakmanız gerekip gerekmediğini sorun. İşlemden önce normal şekilde yiyip içebiliyor olmalısınız. İşlemi yaptırmak için muhtemelen bir tıbbi kliniğe gideceksiniz. Aynı gün eve gidebilirsiniz.

Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi sırasında ne olur?

Çocuklar gibi bazı kişilerin işlemden önce rahatlamalarına yardımcı olacak bir ilaca ihtiyacı olabilir. Yine de çoğu insanın buna ihtiyacı olmayacak.

Bazı durumlarda,  doktorunuz  iğneyi yerleştirmeden önce bölgeye lokal anestezik enjekte edebilir. İğne çok küçük olduğu için bu genellikle gerekli değildir.

 Doktorunuz  biyopsiyi bir ultrason  yardımıyla yapabilir. Ultrason,  doktorunuz  iğneyi tam olarak doğru noktaya yönlendirmesini sağlar. Ayrıca diğer yapıların zarar görmesini engeller

Alanı temizledikten sonra,  doktorunuz  ultrason eşliğinde  ince iğneyi yavaşça nodülün içine doğru ilerletir ve birkaç kez ileri geri hareket ettirir.

İşlemden sonra hücreler bir patoloji laboratuvarına gönderilecek ve kanser belirtileri için analiz edilecektir. İğne giriş yeri üzerine küçük bir bandaj yerleştirilecektir.

İnce iğne aspirasyon biyopsisinden sonra ne olur?

Çoğu insan normal faaliyetlerine hemen devam edebilecektir. Bandajınızı birkaç saat içinde çıkarabilirsiniz.

Biyopsi bölgesi işlemden bir veya iki gün sonra ağrılı olabilir. Gerekirse, reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçları alabilirsiniz.

Patoloji laboratuvarından test sonuçlarınızı almanız birkaç gün sürebilir.

Tiroid nodülünüz kanser değilse, daha fazla tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.  Doktorunuz   nodülünüzü izlemek isteyebilir ve gelecekte başka bir biyopsiye ihtiyacınız olabilir. .

Nodülünüz kanserli görünüyorsa muhtemelen cerrahi tedaviye ihtiyacınız olacaktır. .

Bazen patolog, nodülünüzün kanser olup olmadığını kesin olarak belirleyemez. Bu durumda, doktorunuz  tekrar biyopsi veya ameliyat önerebilir.

Menü
Translate »