Ankara Mamografi

Ankara mamografi hizmetleriyle düşük dozda radyasyon kullanılarak yapılan çekimlerle en etkili tanı yöntemleridir. Kadınlarda özellikle sıklıkla görülen meme kanseri tanısında önemli bir görüntüleme aracıdır. Her kadının senede en az bir kere yaptırması gereken bir sağlık taraması türüdür. Meme kanserinin erken tanısı için uygulanan mamografi, memenin 2 tabaka arasına sıkıştırılması ve filminin çekilmesiyle uygulanır. Elde edilen görüntülerle fizik muayene sırasında saptanmayacak kadar küçük farklılıklarla olası meme kanserinin fark edilmesi ve tedavi edilmesine olanak tanır.

Tarama amacıyla yapılan mamografi Ankara hizmetleriyle, meme kanserinin olası erken safhasında fark edilmesini sağlarken, teşhis amacıyla yapılan mamografi, memede ele gelen kitle, kızarıklık, ağrı gibi şikayetlerin varlığında başvurulan bir yöntemdir. Sadece birkaç dakikalık süreyle meme kanseri tedavisinin başarısında en önemli etkenlerden biri olarak erken tanı konulabilir.

Mamografi Neden Çekilir?

Mamografi radyolojik bir görüntüleme yöntemidir ve meme kanseri risklerine karşı, tarama amacıyla tüm kadınların yaptırılması önerilen önemli bir sağlık taramasıdır. Dünya çapında her 8 kadından birinin meme kanseri tanısı aldığı ve en sık görülen kanser sorunlarından biri olduğundan dolayı, mamografi, kişilerin rutin sağlık taramalarında bulundurması, atlamaması gereken bir tanı yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple her kadının senede en az bir kere de olsa mamografi çektirmesi önerilir.

Mamografi Nasıl Çekilir?

Mamografi, kişilerin rutin tarama yaptırması için veya memesinde meme kanseri belirtilerinden birini fark etmesiyle hekime başvurur. Ardından yapılan fizik muayene sonrasında hekimler ek radyolojik görüntüleme için mamografi çekilmesini ister. Kişiler mamografi işlemi sırasında belden üstü çıplak bir şekilde ayakta durur. Mamografi nasıl çekilir özetlersek, görüntülemesi yapılacak olan meme, görüntüleme ünitesi olarak bilinen iki tabaka arasına yerleştirilir. X ışını yardımıyla birlikte iç doku görüntülemesi yapılır. İşlem öncesi ve işlem sırasında mamografi çekimi yapan teknisyenler, bireylerin nefes almasını, tutmasını ve çekim sürecinde sabit durmasını hatırlatır.

Çok kısa bir süre içinde mamografi çekiminin tamamlanmasıyla diğer memeye geçilir ve işlem tekrarlanır. Elde edilen görüntüler teknisyenler tarafından incelenir. Çekim sürecinde hareket edilmesine bağlı olarak bulanıklık varsa işlem tekrar edilir. Bu sebeple çekim sırasında sabit durmak önemlidir. Mamografi Ankara fiyat almak için kliniğime uğrayabilir ve muayene olabilirsiniz.

Mamografi Çekimi Hangi Aralıklarla Yapılmalıdır?

Mamografi çekimleri tüm kadınlar için önerilen önemli bir tanı aracıdır. 40 yaş altındaki kadınlar senede 2-3 kere olacak şekilde mamografi çekimi yaptırabilirler. 40 yaş üzerindeki kadınlar ise senede bir kere mamografi çekimi yapabilirler. Bunun nedeni ise meme gelişiminin yavaşlamasıdır. Eğer memede sertlik veya farklı bir belirti varsa, önceli mamografi sonuçları normal olsa bile vakit geçirmeden doktora başvurmaları gerekir. Mamografi fiyatı ise genellikle çekilecek kliniğe ve ek olarak farklı tanı yöntemlerine göre farklılık göstermektedir.

Popüler Yazılar
Menü
Translate »