Genital Bölgede, Akıntı ve Koku

  1. Anasayfa
  2. Blog
  3. Genital Bölgede, Akıntı ve Koku

GENİTAL BÖLGEDE KOKU VE AKINTI NEDEN OLUR?

Genital bölgede kötü kokulu akıntı genellikle bakteriyel enfeksiyon göstergesidir. Şikayetlerin yoğunluğuna göre Ankara’da bulunan hastanemizden randevu alabilirsiniz.

GENİTAL BÖLGEDEKİ KÖTÜ KOKULU AKINTI KANSER BELİRTİSİ MİDİR?

Kötü kokulu akıntı kanser belirtisi değil, bakteriyel enfeksiyon belirtisi olabilir.  Akıntılar fizyolojik akıntılar ve bakteriyel akıntılar olarak ikiye ayrılır. Fizyolojik akıntılar; kokusuz, saydam, renksiz, regli dönemlerinde artan, azalan akıntılardır. Bakteriyel enfeksiyonlar ise kokulu olur. Bölgenin temizliğine dikkat etmeyen, diyabetik, AIDS gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı durumu olanlar enfeksiyona yatkın kişilerdir.

CİNSEL İLİŞKİ VAJİNAL AKINTI VE KOKUYU TETİKLER Mİ?

Cinsel ilişki öncesi heyecanlanma ve sıvı artışı olur. Var olan doğal kokuyu artırır. Yani cinsel ilişki sırasında koku olması normaldir.

GENİTAL BÖLGEDEKİ KÖTÜ KOKULU AKINTI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİTMELİYİM?

Genital bölgedeki kötü kokulu akıntı için hastanelerin KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM bölümüne muayene olmanız gerekmektedir.

GENİTAL BÖLGEDEKİ KÖTÜ KOKULU AKINTI HANGİ RAHATSIZLIKLARDAN KAYNAKLANABİLİR?

Fizyolojik kokular dışında bireyin kendisini hatta çevresini bile rahatsız edecek koku olabilir. Bunun iki nedeni vardır. Regl zamanındaki kanın içinden çıkan değişik kimyasal maddelere bağlı olan koku, bakteriyel enfeksiyonlar olduğunda genellikle bozulmuş balık kokusu gibi tanımlanan ağır bir koku olabilir. Bu nedenlerden ikincisi enfeksiyon olarak düşünülür. Teşhis ve tedavisinin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü enfeksiyonlar tedavi edilmesi daha farklı hastalıklara yol açabilir. Bunun için her kadının kendi vajinal kokusunu bilmesi ve bunun dışında farklı bir koku olduğunda doktora başvurması gerekir.

GENİTAL BÖLGEDEKİ KÖTÜ KOKULU AKINTININ FARKLI SEBEPLERİ VAR MIDIR?

Genital bölgedeki kötü kokulu akıntı her zaman bakteriyel enfeksiyonlardan ya da fizyolojik akıntılardan olmayabilir. Bir çok farklı partner ile beraber olmak, vücut ısısındaki değişiklik, sigara içme, bölgenin temizliğine dikkat etmeme gibi nedenlerde genital bölgedeki kötü kokulu akıntıya sebep olabilir.

GENİTAL BÖLGEDEKİ KÖTÜ KOKULU AKINTI İÇİN ANTİBİYOTİK KULLANILMALI MIDIR?

Genital bölgedeki kötü koku için her zaman olmasa da bazı durumlarda antibiyotik kullanmak gerekebilir. Fakat bu durum doktor kontrolünde yapılmalıdır.

GENİTAL BÖLGEDEKİ KÖTÜ KOKULU AKINTI NASIL GİDERİLİR?

Külotlu çorap, iç çamaşırları, tayt ve dar pantolonlar bakterilerin üremesine neden olabilir. Bunun için pamuklu iç çamaşırı giymek, dar pantolon veya tayt giymemek, giyilse bile eve gidince hemen çıkartmak, külotlu çoraplarında çok fazla giyilmeden hemen çıkarılması hatta sık enfeksiyon geçiren kişilerden ortadan ağ kısmının kesilmesi önerilir.

GENİTAL BÖLGEDEKİ KÖTÜ KOKULU AKINTININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Ankara da bulunan hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum bölümüne muayene olabilirsiniz. Doktor muayenesinden sonra vajinal akıntıya yol açan etken ne ise doktor ona göre bir tedavi yöntemi uygular. Bunlar ağız yoluyla alınan ilaçlar, fitil ve kremler şeklinde uygulanabilir.  Bir de bunların yanı sıra doğru hijyen uygulamak önemlidir. Vajina sabunlu su ile yıkanmaz. Bu şekilde hijyenik olacak durumlarda bakteriyel enfeksiyona yol açabilir. Vajina için ılık su ile temizlemek önerilir.

Eğer ki sizde genital bölgede kötü kokulu akıntı şikayeti yaşıyorsanız Ankara hastanelerinde size en yakın sağlık kuruluşuna başvurup, kontrol ve tahlillerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dileriz.

Menü
Translate »