Horlama

HORLAMANIN SEBEBİ NEDİR?

Horlama ağızdan başlayarak akciğerlere kadar hava yolunda herhangi bir tıkanıklığa bağlı sorundur.En çok rastlanan sebep ise çocukluk çağında geniz eti ve bademcik büyümesi ,erişkinlerde ise burunda kemik eğriliği (deviasyon) ve burun eti (konka) büyümesidir. . Eğer alt solunum yolları dediğimiz akciğer ve göğüs kaynaklı bir sorun var ise göğüs hastalıkları tarafından hastanın takip edilmesi uygundur.

HORLAMA CİDDİ BİR SORUN MU?

Evet horlama ve ileriki aşamalarda uyku apnesi hem çocukluk çağında hem erişkin yaşlarda ciddi bir sorundur.Horlama ve uyku apnesi demek nefes yollarında tıkanıklık nedeni ile kalp beyin ve akciğerlerin yeterli oksijen alamaması demektir.Dolayısı ile çocukluk çağlarında sık enfeksiyon,büyüme ve gelişme geriliği,dikkat dağınıklığı,hiper aktivite ye sebep olduğu gibi yaşamsal fonksiyonlara da olumsuz etki yapmaktadır.Erişkinlerde ise ilk başlarda gün boyu yorgunlukla yaşam kalitesini düşürmekle başlayıp yaş ilerledikçe yeterli oksijen alamamaya bağlı ani kalp krizi,beyin kanaması gibi yaşamsal risklere sebep olabilir.

TEDAVİSİ NASIL?

Bu kadar risk taşıyan sorunun tedavisi ise bu riskleri göze almaya değmeyecek kadar kolaydır aslında.

KBB muayenesi sonucunda burunda kemik eğriliği, konka büyümesi, geniz eti, bademcik büyümesi tespit edildiğinde bunların cerrahi yöntemle alınması, düzeltilmesi ve sonuçları son derece yüz güldürücüdür.

Basit ,komplikasyon riski oldukça düşük olan tedavi şansı varken yaşamsal riskler almaya ve yaşam kalitenizi düşürmeye gerek var mı?

SİZ YADA YAKINLARINIZDA HORLAMA SORUNU VAR İSE EN KISA ZAMANDA KBB UZMANINA MÜRACAAT EDİNİZ…

Uzm. Dr. Esra BICIK KIRIKKANAT
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi

Popüler Yazılar
Menü