OP. DR. ALİ ÖRTEN

GÖZ SAĞLIĞI HASTALIKLARI UZMANI

EĞİTİM VE UZMANLIK BİLGİLERİ

ÜNIVERSITE: ERZURUM, ATATÜRK ÜNIVERSITESI TıP FAKÜLTESI, 1976 İHTISAS: SAĞLıK BAKANLıĞı İSTANBUL, HASEKI HASTANESI TıP FAKÜLTESI GÖZ HASTALıKLARı, 1985 TEZ KONUSU: ŞAŞıLıK OPERASYONU SONRASı ASTIGMATIZM

ÖZEL İLGİ ALANLARI

Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi

Branş Bilgisi

Gözün temel görevi görmedir. Yaklaşık 2 cm çapında bir pinpon topu büyüklüğündeki göz, on milyonlarla ifade edilen elektriksel bağlantılara sahiptir ve beyinle direkt bağlantısı olan bir organdır. Beyinde toplanan bilgilerin %80’i göze aittir. Bireyi hayata bağlayan ve bu sayede sosyal özellik kazandıran eşsiz bir penceredir. Göz kabaca üç ana katmandan oluşur. İçte hücresel tabaka ( retina, ağ tabaka ), ortada retinayı besleyen damarsal tabaka ( uvea ) ve dışta her iki tabakayı muhafaza eden koruyucu tabaka ( sklera ). Retinada bulunan görme hücrelerinin uzantıları, oluşturdukları görme sinirleri vasıtasıyla direkt beyine bağlanır. Gözün beyinde kendine özel bir görme merkezi vardır. Net bir görüntü oluşabilmesi için görme ekseninin saydam olması gereklidir. Görme ekseni üzerinde bulunan dokular kornea, lens ve vitre ( camsı cisim ) olup bu yolla gelen ışınlar retina merkezinde ( sarı noktada ) odaklaşır ve görme sinirleri vasıtasıyla görme merkezine ulaşırsa net bir görüntü ortaya çıkar. Sağlıklı bir göz için normal sınırlarda göz içi basıncı olması gerekir. Aksi halde göz balon gibi söner. Diğer yandan göz içi basıncı sürekli yüksek seyrederse göz sinirinin harabiyeti ortaya çıkar. Dıştan başlayan görme alanı daralması zamanla kişiyi körlüğe kadar götürür. Halk arasında en yaygın olarak bilineni glokomdur ( karasu hastalığı ). Glokom sinsi seyirlidir. Hasta farkına vardığında görme sinirindeki tahribat ilerlemiş olacaktır. Ne yazık ki bunun geriye dönüşü yoktur. Glokomlu hastaların ve yakınlarının rutin kontrolleri esastır. Glokom en yaygın körlük nedenidir. Bu nedenle 30 yaşın üzerindeki her bireyin en az yılda bir defa göz içi basıncını ölçtürmesi önerilmektedir. Bu da hem hastaya hem de doktora ciddi sorumluluk yüklemektedir. Bir bedende iki göz olmasına rağmen herhangi bir yöne bakıldığında tek görüntü elde edilir. Buna füzyon denir. Füzyon, görüntüye ve ortama derinlik kazandırır. Bunu elde etmek için her bir gözü hareket ettiren 6 kasın koordineli ( uyumlu ) çalışması gerekir. Aksi halde gözde değişik yönlere kaymalar olur. Bu durumda iki gözle tek görme kaybolacağı için ya her göz ayrı ayrı cisimlere odaklanarak çift görme gelişir ya da beyin daha net görüntü aldığı gözü koruyup diğer gözden gelen görüntüyü görmezden gelir. Böylece gözlerden birinde tembellik ortaya çıkar (ambliyopi ). Bu durum çocuklarda önemlidir. Zamanında ve uygun tedavi yapılırsa görme düzeltilebilir. Görüldüğü gibi görme çok denklemlidir. Her yaş ve her fert için önemlidir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi gözde de zamanında müdahale hayati önem arz eder. Göz bir mucizedir. Gözünüzün olmadığını düşünün. Ya da en iyisi her iki gözünüzü 5 dakika süreyle kapatın; etrafınızda gelişen olaylara yoğunlaşın. Şimdi gözünüzün değerini daha iyi anlayacaksınız.

İŞ DENEYİMİ

-Sağlık Bakanlığı Sungurlu Merkez Sağlık Ocağı – Çorum ( 1978-79 ) -Askerlik Hizmeti, Hasdal – İstanbul ( 1979-1980 ) -Sağlık Bakanlığı Alaca Merkez Sağlık Ocağı – Çorum ( 1981-82 ) -Sağlık Bakanlığı Haseki Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği – İstanbul ( 1982-85 ) -Sağlık Bakanlığı Nevşehir Devlet Hastanesi ( 1985-2008 ) -Ankara Özel İmece Tıp Merkezi ( 2008-2011 ) -Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi (2012-halen )

Göz Tanı Ünitemiz

-Görme ekseni üzerindeki mânialar: bunlar ışınların geçişini engellerler. *kornea lekeleri *göz bebeğini örten iltihabi zarlar *göz merceğinin saydamlığını yitirmesi ( katarakt ) * vitre içi birikintiler ( kanama, etraftan gelen iltihap döküntüleri, konjenital vitre bantları vb. ) – Hücresel tabaka hasarları ( retina bozuklukları ): *dejeneratif retina hastalıkları *geçirilmiş retina iltihapları *konjenital retina hastalıkları ( gece körlüğüne neden olan retinitis pigmentoza gibi ) *diyabet *tütün alkol ambliyopatisi ( görme tembelliği ) *damarsal hastalıklar ( hipertansiyon, arter / ven tıkanıklıkları ) *retina dekolmanı ( retinanın, üzerindeki besleyici tabakadan ayrılması ve arasına sıvılaşmış vitrenin göçmesi ) *senil makuler dejenerasyon ( yaşa bağlı olarak gelişen ve ailevi özellik taşıyan sarı nokta bozuşması. Ailesinde senil makuler dejenerasyon bulunan 50 yaş üstü şahısların yakın takibi gereklidir. ) -Görme siniri hasarları: *konjenital görme siniri bozuklukları *iltihapları ( optik nevrit, retrobulber nevrit ) *yaralanmaları *görme siniri hücre kayıpları ( glokom, Behçet hastalığı gibi) *tümöral baskılar -Görme merkezi hasarları: *Geçirilmiş felçler *iltihaplar *damarsal hastalıklar *Kafa travmaları *demiyelinizan hastalıklar ( multiple skleroz gibi )

CERRAHİ İŞLEMLER

REFRAKSIYON
AMBLIYOPI TAKIP VE TEDAVISI
GLOKOM TAKIP VE TEDAVISI
ÜVEIT TAKIP VE TEDAVISI
GÖRME ALAN MUAYENESI
KONTAKT LENS MUAYENESI
PAKIMETRE
ULTRASONOGRAFI
FUNDOSKOPI
Menü
Translate »